Potrebujete poradiť ?

ZHOTOVENIE VIDEOZÁZNAMU VEREJNÉHO ČINITEĽA V SLUŽBE
Kým prejdeme k jednotlivým zákonom a paragrafom dáme si stručný ľudský refreš toho čo sa môže, nemôže a tak ďalej. Maj na pamäti aj fakt, že policajt je tiež človek. Má svoju rodinu, svoje starosti, radosti a väčšinou vždy bude zrkadlom tvojho správania sa. Úplne na rovinu uvedom si, že bežný policajt ktorého stretneš je človek, ktorý sa rozhodol pracovať za tabuľkový plat a bez ohľadu na to či je piatok či sviatok ako napríkla Vianoce v segmente, ktorý je rizikový a navyše u nás nepožíva vysokú mienku verejnosti, navyše s vedomím, že jeho tvár bude skôr či neskôr zdobiť vody internetu. Žiaľ, či už z nedôvery, provokácie, strachu z nespravodlivosti alebo dvíhaniu adrenalínu prepadá verejnosť defenzívnemu konaniu počas zásahu policajtov a prichádza na tému nahrávanie videozáznamov.
Zhotovenie videozáznamu verejného činiteľa počas výkonu služby, alebo počas vstupu do tvojich práv je tvoje právo. Máš na to právo z niekoľkých zákonných titulov a tie si predstavíme. Pováženie pamäťového média ( telefón, kamera ) príslušníkom PZ za zbraň neobstojí ( samozrejme ak ho s nim nenapadneš fyzicky ). Tak ako si ty povinný strpieť úkony PZ, tak je príslušník PZ povinný strpieť záznam zo vstupu do tvojich práv. Rovnako ako si ty povinný preukázať svoju totožnosť policajt je povinný ti umožniť sprístupniť meno a služobné číslo. V prípade príslušníkov z "kriminálky" ti musí dať nahliadnuť prednú stranu preukazu. Do rúk ti ho však vydať nesmie. Údaje resp. číslo máš právo si zaznamenať. Si povinný držať sa etického prístupu a rešpektovať integritu policajtov, ktorí vykonávajú úkony počas zhotovenia záznamu. Pre pár exotov to vysvetlím po lopate teda nepľuť na zem, nezosmiešňovať ich, neklásť im hlúpe otázky za účelom urobiť si vtipné videjko, ktoré má večer obehnúť sociálne siete atď. Na druhej strane aj policajt je oprávnený vyhotovovať si videozáznam zo zásahu.
Vo veci komunikácie platí, že nie si povinný odpovedať na otázky pokiaľ ťa len tak zastavia, je to slušnosť avšak nie povinnosť. Ak sa vopred rozhodneš na otázky neodpovedať, je dobré slušne policajta upovedomiť o tom, že vstup do práv strpíš, vstup bude nahraný na videozáznam a že nebudeš odpovedať na žiadne otázky. Pokiaľ si ozbrojený nezabudni to tiež vopred oznámiť. V ostatnej komunikácii komunikuj normálne. Na otázky máš povinnosť odpovedať ak si na súde, ak si svedok či podozrivá osoba. Na otázky sa len tak neodpovedá preto lebo všetko čo povieš v styku s PZ môže byť použité proti tebe. Neodpovedá sa ani áno ani nie pre prípad možnej manipulácie s videozáznamom. Ak sa rozhodneš pre túto komunikačnú stratégiu počítaj s tým, že policajt to bude považovať za podozrivé nakoľko sa môže domnievať, že niečo skrývaš alebo trucuješ a pod. Preto je veľmi dôležitý začiatok rozhovoru. To sme trocha zablúdili avšak vieš, že máš aj na toto právo.Viac v zákone o policajnom zbore.
Vyhotovenie videozáznamu príslušníkov policajných zborov ti umožňuje nález Ústavného súdu SR ÚS44/00-133
Podľa nálezu ÚS44/00-133 za súčasť základného práva na súkromie a ani za prejav osobnej povahy ( v zmysle § 11 Občianskeho zákonníka ) nemožno u verejného činiteľa ( mestský policajt /štátny policajt ) považovať výkon jeho zákonom upravenej služobnej právomoci na verejnosti.
O zhotovení videozáznamu príslušníkov policajných zborov pojednáva aj Rezolúcia č.1165 Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Verejní činitelia si musia byť vedomí toho, že budú vystavení pozornosti verejnosti a budú musieť akceptovať výkon práva na informácie zo strany verejnosti minimálne v tom rozsahu, v akom svoje ústavné alebo zákonné právomoci vykonávajú na verejnosti, resp. v styku s verejnosťou. Takémuto právnemu režimu prirodzene nepodliehajú otázky spadajúce do rozsahu základného práva na súkromie fyzickej osoby.
V závere už len dodať, že to aký máme život nerozhodujú situácie, ktoré sa nám udejú ale to ako na ne zareagujeme.
pripravil pre Vás: G.M.