Facebook
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. ROZHOVORY
 4. ROZHOVOR S MILOVNÍKOM NOŽOV A SURVIVAL & PREPPINGU
06.05.2021
ROZHOVORY

ROZHOVOR S MILOVNÍKOM NOŽOV A SURVIVAL & PREPPINGU

 1. Ako si sa dostal k Survival & Preppingu?

K preppingu som sa dostal cez zberateľstvo nožov. Od malička ma fascinovali nože a chladné zbrane, tak som sa tomu pomaličky začal venovať a zbierať ich. Vždy som dal prednosť nožu než nejakému drahému oblečeniu (to uvádzam ako príklad). No zo začiatku to bolo len také detské, veď viete - Čína, Čína a zase Čína. Ako veľmi dobre poznáte keď prídete na trhy či už v Maďarsku, Poľsku, rôzne blšáky a podobné. Nikdy som neodolal, zastavil som sa pri stánku a niečo si kúpil, no ako hovorím, to boli také začiatky kým som nezačal poriadne prezerať YouTube a zistil som, že sa to dá aj lepšie. Inými slovami prežitie v prírode a na rôznych miestach. Samozrejmosťou bol aj môj veľmi dobrý kamarát, tiež zberateľ o ktorom som to ani netušil. Ukázal mi cestu, mal nože veľmi vysokej kategórie a zároveň som sa dozvedel, že s nožom sa dá štiepať drevo, kresať a pod. Samozrejme som ostal v nemom úžase. V tej dobe som netušil, že sa to dá a že je to fakt možné. Tak som sa začal realizovať formou YouTube videí a skúsenosti ľudí z môjho okolia. Nakoľko bolo pre mňa tak fascinujúce a nemohol som odvolávať dlho, tak som sa začal zameriavať na nože na prežitie, časom armádne nože, taktické nože a pod. Čiže týmto som sa dostal k survivalu a preppingu, keď som zistil, že tak všestranný nástroj som mal po celú dobu pred očami a nevedel, že to je mojím sprievodcom prírodou a nástrahami čo k nej prislúchajú.

Čiže nôž by nemal chýbať v žiadnej výbave a je tým najzakladanejším nástrojom na prežitie, nato nezabúdajte. No nezabúdajme na lekárničku keďže nože sú aj veľmi nebezpečné zbrane. Vždy dbajte na bezpečnosť svojich detí. Sám som sa nie raz zranil a občas sa to bez šitia nezaobišlo. To bolo len tak na okraj, je samozrejme na každého zdravom rozume čo urobí a ako sa zachová, ale nikdy nepodceňujte nôž. Boj a nožom nie je až taká dobrá voľba za každú cenu, no ak človek nemá iné východisko musí si nejakú voľbu zvoliť a brániť sa či už loviť v prípade prežitia v prírode toho skutočného prežitia, no samozrejme to je veľmi krajná možnosť v oboch prípadoch.

 

Stiahnite si najlepší obsah WhatsApp!

 

 1. Zdieľajú tvoj záujem aj ľudia okolo teba?

Niektorí áno niektorí nie, no žiaľ poznám malo ľudí čo sa tomu venujú alebo takých čo ich to fakt zaujíma, reálne uvažujú a hlavne nepozerajú sa na svet ružovými okuliarmi. No verím, že už pomaličky začnú trošku uvažovať a namiesto 100 kíl múky si v obchode nakúpia konzervy a pod hlavne trvanlivé potraviny a nie stavebný materiál, samozrejme viete ako som to myslel.

 

 1. Čo na tvoj záujem k preppingu a na tvoje „hračky“ hovorí priateľka?

Tak nemôžem povedať že je nadšená, ale podporovala ma v tom. Totižto, nie každý má také nadšenie pre danú vec ako ja / my prepperi. Ale všetko sa dá naučiť ak to človek chce hlavne ak to nie je strata času a čas je drahocenný. Preto by sme si mali užívať krásy prírody a zdokonaľovať svoje znalosti, spájať to so skúsenosťami čo sme sa naučili v prípade ak jeden nie je do toho zakomponovaný tak ten druhý mu pomôže, čím vzniká vzájomná spolupráca. A tým možno príde nato aké to je skvelé a úžasné a samozrejme aj podpora jeden druhého.

 

 1. Vieme, že máš vášeň pre nože. Aké kúsky sú ti najbližšie?

Tak to je pre mňa veľmi dobrá otázka čo ma veľmi teší a rad vám odpoviem. Ako roky ubiehali a skúsenosti pribúdali, tak som sa začal špecializovať hlavne na nože na prežitie.

No samozrejme aj armádne či taktické nože.

Áno, pri otázke aký je ten najlepší nôž na prežitie, no na to vám odpoveď dať nemôžem, pripadne taký, aký máte aktuálne pri sebe. No tak poviem je to na každom užívateľovi a človeku čo preferuje a aký štýl sa mu páči, dĺžka čepele, šírka čepele, materiál a podobne. Je toho veľmi veľké množstvo.

Teraz nože už hlavne využívam, máloktoré mám vystavené. Samozrejme mám aj ďalšie, ale tieto sú môjmu srdcu najbližšie a hlavne prvý to bol aj môj sen. Aj nože na zákazku, tam by som skôr dal radu tým čo si nevedia vybrať z toho miliónového množstva nožov, nech si dajú urobiť podľa svojich predstáv a budú mať čo chceli. Jedno vám poviem určite, nože Sog nie sú len nože ale je to história. História ktorá začala vo Vietname a pokračovala k špeciálnym jednotkám US Navy Seal a mnohých ďalších. Nie nadarmo ho ma Urna vo výzbroji Sog Seal Pup Elite jeho malého brata. Pre informáciu je to špeciálna jednotka ČR. A keďže tento nôž má rád aj slanú morskú vodu, je to aj potápačský nôž.

 

 1. Máš z týchto ostrých hračiek aj nejaký sen ktorý by si si rád splnil?

Sen ktorý som mal som si splnil bol to Sog Seal Team Elite, no nie úplne prvá séria čo bola Seki Japan a čo som chcel, ale tiež už 13 rokov nezohnateľný kus takže ja som nadmieru spokojný. Ako som povedal Sog je pre mňa ikona nožového priemyslu. Je veľmi málo nožov čo majú takúto históriu a to nehovorím o nožoch použitých vo filme, no žiaľ tie sú len vo filme a nikdy neboli použité v žiadnej armáde s malými výnimkami ktoré boli. Vedel by som o tom písať knihu, ale to žiaľ nemôžem. No každopádne každému sa páči niečo iné a každý máme iný vkus a názor na vec ako sa hovorí 100 ľudí 100 chutí. 

 

 1. Čím okrem nožov si ešte rád urobíš radosť, respektíve v čo máš ešte vášeň?

Napríklad vecami ako je taktická vesta, taktické svietidlo, doplnky k batohu, rôzne sumky, puzdra a podobné. Proste ďalšie vybavenie. Napríklad : helikon tex, zulu outdoor, zebra, titanovy riad, obuv zásadne vysokú taktickú, (Kanady), taktické baterky, letecká káva a podobné. Čiže z tohto súdku. A čo sa týka oblečenie vzor 95,97, snake, ČSLA, mandra, desert, black, camo, multicam... No nie vždy a všade, nosím aj bežné oblečenie. Rukavice používam mechanix, zaobstarám si aj na 5.11, no neodmietol som aj mfh sú tiež fajn no nedajú sa zrovnať k mechanixu samozrejme. A keď vybavenie tak spoľahlivé čiže, nehľaďte stále na cenu pretože to môže byť ten aspekt, ktorý vám môže zachrániť život. Dbajte na svoju bezpečnosť.

 

 1. K preppingu patrí ako aj zaobstaranie výbavy na prežitie, tak aj zásob ako sú potraviny alebo iné potreby. S príchodom korony prišla na ľudí aj nákupná horúčka pravé na tieto veci. Ty si bol pripravený alebo tiež si mal čo doháňať?

Áno to je pravda nezastihla nás práve tá najlepšia doba, no svet praje hlavne pripraveným, čiže áno bol som pripravený. Vlastne vedel som že niečo také nastane, len som to nečakal teraz dával som tomu ešte nejaký ten rôčik, dva, možno tri. Určité veci sú už dopredu naplánované a je len na nás aby sme sa zásobili a pripraviť, pretože nikdy nevieme kde sa ocitneme a práve tá výbava nás bude sprevádzať našimi cestami, čiže čím lepšie zvážime čo so sebou, tým väčšiu budeme mať výhodu a tým to bude pre nás ľahšie. Samozrejme malé vecičky sa vždy nájdu pre človeka ktorý si musí byť istý že má tu správnu výbavu a veci so sebou. Ostatné si zabezpečí na miesta. Zbytočne je nosiť 120kg na chrbte ak príde čas, treba mať zbalené len to najdôležitejšie na prežitie a mať to pripravene človek totižto nikdy nevie ako to ešte skončí. Najradšej mám prípravu na mieste, napríklad lyžičku si viem urobiť, zaobídem sa aj bez stanu. Pred nosením 10 litrov vody mi stačia 2, napríklad ostatné neberiem z potoku, ak tam je samozrejme. Na čistenie vody používam tablety katadyn s obsahom striebra.

Pončo nosím nakoľko je z neho prístrešok pokiaľ nemám čas a je nepriazeň počasia. Taká rýchlovka. Techniku bow - drill alebo lukovú metódu veľmi nemám v láske, no ak nie je nič iné po ruke tak prečo nie, zvyčajne kresadlo a raz dva mam oheň. Celta nezaberá veľa miesta, takže to využívam najčastejšie aj ako podložku. Spacák je tiež dôležitá vec no dá sa zaobísť aj bez neho. Veľmi dobre je nosiť so sebou malú brúsku alebo keramickú tyčinku v prípade prebrúsenia noža, no dá sa to aj kameňom ale nie je to jednoduché. A aby som nezabudol najhlavnejšia vec je to, čo vás tam prinieslo a to sú vaše nohy. Nesú okrem vašej hmotnosti aj váhu batohu a tam je veľmi dôležité dobre si vybrať, pretože opuchy či pľuzgiere nie sú vôbec nič príjemné.

 

 1. Je tvoj životný štýl blízky aj tvojmu pracovnému odvetviu, alebo pôsobíš v úplne inom segmente?

Áno je veľmi blízky, som viac vonku a na cestách ako vnútri. Prednosť dávam prírode lesu a podobne. Radšej si uvarím čaj, pripadne kávu alebo jedlo v lese ako na sporáku doma. Radšej som vonku ako vnútri.

 

 1. Aký máš vzťah k prírode a využitia tvojej výbavy v praxi?

Veľmi veľmi kladný, t. j. prírodu a jej krásy milujem nadovšetko a niet nad čerstvý vzduch a prechádzku lesom. K mojej výbave taktiež, pretože bez nej do tej prírody ani nevkročím, to je ako bez jednej ruky. Výbava = survival = prepping = bushcraft a všetko s tým spojené. Ja používam čo sa týka baterky fenix a Wolf eyes nite hunter xml2, čelovka občas. Max spokojnosť. Plus aj eagtac aké fenix je topka. A nemôžem nespomenúť aj knihu ktorá by nemala chýbať v žiadnej výbave t. j. príručka prežitia. Ja mám SAS.

 

 1. Aký máš názor na prípravu ľudí v tejto oblasti? Myslíš, že sú všeobecne pripravení alebo skôr nie?

Veľmi rád by som odpovedal že sú pripravení, no myslím si, že nie nie sú a majú to všetko na háku. Je im to totižto jedno čo bude s našou prírodou či existenciou. Totižto iba časť národa chápe vážnosť situácie a nie tak situácie ako takej, myslím okolo covidu ale vážnosť slova pripravený a toho že sa chováme sa k sebe ako zvery. Ľudia už nemajú kúsok ľudskosti sú zaslepení, majú pred sebou iba ružové okuliare a proste kráčajúc s dobou tým, že nikdy sa nič nemôže stať, svet je gombička a najradšej by jeden druhého zabil, závisť, nenávisť, neľudskosť, naivita, ľudská hlúposť. Samozrejme česť výnimkám. To som myslel celkovo, no nehovorím že všetci ľudia ale žiaľ tak to je a presne aj my ľudia si taktiež aj ten náš kúsok raja znehodnocujeme, ničíme a znečisťujeme.

Myslím že ľudia by sa mali nad sebou zamyslieť. Hlavná vec je, že keď idú na nákupy tak plne košíky múky, droždia a všetkého možného. Hovoria tomu rozumné nakupovanie na prežitie... No bez komentára…

 

 1. Ako si sa dozvedel o Ylang.sk?

Dozvedel som sa o ňom cez jedného a som nadšený že som ju našiel.

 

 1. Uveď čo sa ti na Ylang.sk páči, respektíve čo by si u nás uvítal?

Korektnosť, spoľahlivosť, rýchlosť doručenia tovaru, ľudia na špičkovej úrovni, stále vedia poradiť pomôcť pri výbere tovaru, v žiadnom inom obchode som sa stým doposiaľ nestretol a tým sú pre mňa číslo 1. ODPORÚČAM!

Profesionalita, úroveň, priateľské správanie. A nie len tým, aj svojimi bohatými skúsenosťami v tejto oblasti.

Odporúčam u nich tablety na čistenie vody, katadyn s obsahom striebra ako veľmi dobre vieme striebro má nie len antibakteriálne účinky ale veľmi rýchlo hojí rany. Nezabúdajme na skvelé amoboxy, lekárničky, taktické vesty, baterky a pod. A nemôžem nespomenúť najnovší prírastok v ich ponuke UOE nôž špeciálnych jednotiek Španielska ktorý určite odporúčam. Chybu kúpou toho noža neurobíte to vám zaručujem. 

 

 1. Čo by si odkázal ostatným prepperom?

Na záver by som povedal toľko nech nikdy nič nenechávajú na náhodu pretože človek nikdy nevie čo sa v živote môže stať a s čím sa bude musieť vysporiadať. Nikdy nepodceňujte situáciu. Nikdy neprezrádzajte svojmu nepriateľovi svoju pozíciu a to ničím. Dbajte na bezpečnosť a zdravie a ostaňte nažive. Nezabúdajte na lekárničku. Nôž vyberajte s rozumom a hlavne tak, ako to vyhovuje vám, nie tomu druhému. Týmto vám chcem poďakovať ak ste to vydržali čítať až do konca a verím že ste si z toho aspoň niečo zobrali a možno som niekomu vnukol nápad pri vyberaní vhodného noža do prírody alebo aspoň trocha pomohol objasniť z časti svet nožov z môjho pohľadu.

Ďakujem za pozornosť.

Všetkým prajem pevné zdravie a veľa síl.

S pozdravom Knajfak

Prežitiu, lesu a nožom zdar!

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky zo sveta Ylang.sk
Prihláste sa pre odber exkluzívneho obsahu pokiaľ sa Vám nebude páčiť môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

PARTNERI 

 

       

                 

NAKUPOVANIE

Kontakty
Logo
TACTICAL & SURVIVAL SHOP
Miroslav Dubas  Zákaznícky servis
Miroslav Dubas Zákaznícky servis
(Po-Pi, 09:00-21:00 hod.)
Copyright © 2019 - 2021 OZONIC ENVIROMENTAL SOLUTIONS, s. r. o. - YLANG TACTICOM C.S.S.C. všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie obrazových alebo textových zdrojov z tohto webu je dovolené len so súhlasom majiteľa internetovej stránky.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk