Facebook
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. PREŽITIE
  4. #2 ČO SI VZIAŤ DO EVAKUAČNEJ BATOŽINY ?

#2 ČO SI VZIAŤ DO EVAKUAČNEJ BATOŽINY ?

V prvej časti článku sa pozrieme čo vlastne laickej verejnosti odporúča Ministerstvo vnútra SR v predmetnej krízovej situácii a ako sa zachovať.  

V druhej časti sa odosobníme od laickej verejnosti a pridáme subjektívny komentár k odporúčaniu MV SR voči reálnym situáciám či pripravenosti obyvateľov.

Začneme veľmi krátkou a oficiálnou komunikáciou na stránkach Ministerstva vnútra SR  - samozrejme hlavné znenie nechávame zachované.

Čo si vziať do evakuačnej batožiny?

V prípade evakuácie si zoberte so sebou batožinu, ktorej hmotnosť v prípade organizovanej evakuácie nesmie presiahnuť:


1. 25 kg u dospelej osoby,
2. 15 kg u dieťaťa
3. 5 kg príručnej batožiny okrem batožiny podľa prvého a druhého bodu.

Odporúča sa zobrať so sebou najmä:


1. osobné doklady, peniaze a iné cennosti,
2. lieky a nevyhnutné zdravotnícke pomôcky,
3. základné potraviny a pitnú vodu na dva až tri dni,
4. predmety osobnej hygieny,
5. vreckovú lampu,
6. prikrývku alebo spací vak,
7. náhradnú osobnú bielizeň, náhradný odev, náhradnú obuv a nepremokavý plášť,
8. ďalšie nevyhnutné osobné veci.

Pred tým ako začneme rozoberať to čo nám MV SR odporúča, rád by som podotkol, že cieľom nie je spochybňovať tieto odporúčania, skôr ich doplniť o ďalší uhol pohľadov z hľadiska včasnej a kvalitnej prípravy.

 

Komentáre autora

V prípade evakuácie si zoberte so sebou batožinu, ktorej hmotnosť v prípade organizovanej evakuácie nesmie presiahnuť:

1. 25 kg u dospelej osoby,
2. 15 kg u dieťaťa
3. 5 kg príručnej batožiny okrem batožiny podľa prvého a druhého bodu.

a) pochopiteľne v prípade masovej evakuácie silovými a záchrannými zložkami musí byť dodržaný tento limit nakoľko v rovnakej situácii bude množstvo ďalších ľudí. Pravdepodobne sa bude evakuácia konať na jedno a viac masovo orientovaných zhromaždísk. V takomto prípade by som sa určite nebál o nedostatok kufrov a ich podobných obsahov okolo mňa.

Odporúča sa zobrať so sebou najmä:

(stále sme v móde masovej evakuácie pozn. autora)

1. osobné doklady, peniaze a iné cennosti,
2. lieky a nevyhnutné zdravotnícke pomôcky,
3. základné potraviny a pitnú vodu na dva až tri dni,
4. predmety osobnej hygieny,
5. vreckovú lampu,
6. prikrývku alebo spací vak,
7. náhradnú osobnú bielizeň, náhradný odev, náhradnú obuv a nepremokavý plášť,
8. ďalšie nevyhnutné osobné veci.

a) Nejdem rozoberať jednotlivé body nakoľko určite sú opodstatnené z hľadiska nutnosti, doplním však niektoré veci na ktoré určite nezabudnite ak sa rozhodnete pre "rodinnú kufrovú " evakuačnú výbavu.

b) Ak sa pre toto riešenie rozhodnete, ste manželský pár s dvomi deťmi a zvážime fakt, že budete úspornejší, nedovolíte baliť manželke fotoalbumy, vy to nebudete prepaľovať vašimi obľúbenými relikviami, deti obmedzíte iba na príručnú batožinu a vy pôjdete v plnom limite bude celková váha 2x25kg+2x5kg+2x5kg = 70kg nemotorných plastových boxov na kolieskach, ktoré budete pratať do vlaku, autobusu alebo evakuačného vozidla spolu s ostatnými ľuďmi. Berte v úvahu, že sa počas evakuácie môže udiať všeličo nečakané a Vám zostane iba príručná batožina.

c) Deti odporúčam vždy baliť iba do príručnej batožiny z pochopiteľných dôvodov ak sa Vaše cesty nešťastne rozdelia budú mať väčšiu mobilitu a s ňou aj šancu na prežitie.

d) Poďme sa pozrieť teda čo by som odporúčal pribaliť do hromadnej evakuačnej výbavy.

                  1. osobné doklady, peniaze a iné cennosti - určite kľúče od auta ak ho máte i keď s tými cennosťami je to také 50/50. Hotovosť v prípade väčšieho kolapsu nikto riešiť nebude zlatý prsteň je lepšia voľba a Vaše investičné zlato ak nejaké máte a mali ste rozum a nedali ho do banky tak buď ho máte ukryté niekde hlboko hlboko a ďaleko alebo ho máte zo sebou v topánke a modlíte sa nech ho nestratíte.

2. lieky a nevyhnutné zdravotnícke pomôcky - určite ich chcete mať v príručnom batohu, lekárničkealebo Ifak. Čo sa týka liekov, tak samozrejme treba mať so sebou základné liečivá najmä uhlie, tlmiace tabletky, dezinfekcia alebo lieh, ak máte deti nezabudnite prípravky na tlmenie horúčok, vitamíny a separátne celaskon.

3. základné potraviny a pitnú vodu na dva až tri dni - v prípade, že ste tak ďaleko vo Vašom preppingu, že ste zbalený vopred tak určite máte zabalené trvanlivé jedlo a nemáte ho v plastových kufroch. V prípade, že Vám bolo prednejšie pozerať hokej a prepíjať výplatu budete radi za manželku a jej tri dni staré rohlíky zo supermarketu. Ak ste totálny babrák najskôr si ponesiete v rukách dve vifonky a džem, ktorý je mesiac po záruke lebo ste to videli v telke. Samozrejme bez frajerky :D Pokiaľ ste však ten chlapík z prvého riadku tohoto bodu určite máte zbalený aj Micropur pre každý prípad.  Nezabudnite, že striebro tiež dezinfikuje a čistí vodu pri najlepšom máte aktívum v čase keď je papierová hotovosť k ničomu. O tom, že máte zbalenú vodu ani nejdem písať. Určite si zbaľte 1 sáčok karikorenia. (ak ho budete musieť použiť viete, že už je to naozaj zlé)  

4. predmety osobnej hygieny - Najviac zanedbávaná oblasť. Kto by naivne váhal či v krízových situáciách potrebuje udržiavať svoju hygienu, prosím zabudnime na seriál s Rickom Grimesom. V krízových časoch nemusíte voňať ako z reklamy na deodorant ( čo ani nedoporučujem ), avšak na to aby ste prežili musíte byť čistý = zdravý. Teda vo výbave máte 2ks zubných kefiek, 1x pastu, 2x mydlo ( zabudnite na sprcháče jeden nešťastný pád a máte po hygiene ), taktický toaletný papier aspoň 2 kompaktne zbalené kotúče, 2bal. papierových kapesníkov, ďalšiu dezinfekciu, 2ks gumičiek, 1ks prezervatívu ( ehm... na vodu) 2x dámsky tampón ( áno zastavuje aj pánske krvácanie a dá sa použiť ako práchno pri zapaľovaní ohňa ), 150g lekárskej vaty ideálne okrúhle placky a "Cvikač" na nechty.

5. vreckovú lampu - Áno teda baterku, spomenutá však nebola zásoba batérií alebo inak uskladnenej energie pre jej kontinuálne použitie. Ako záloha chemické svetlo biele a červené a čelovku ideálne na šilt.

6. prikrývku alebo spací vak - toto sú samozrejmosti. Doplnil by som určite aj ALU fóliu. Jednu máte aj v lekárničke ale tú si nechajte na neskôr.

7. náhradnú osobnú bielizeň, náhradný odev, náhradnú obuv a nepremokavý plášť - spodná bielizeň najmä ponožky minimálne 3 páry. Náhradný odev a obuv. Ak sa Vám to chce vláčiť prosím. Len potom viď. foto hore a to, že si to zabalíte do kufra neznamená, že to použijete. Oblečenie nahádžte na seba a topánky si dajte tie najphodlnejšie aké máte aj za cenu, že Vám v nich bude teplo alebo sa Vám bude trocha ťažko chodiť. Neskôr to oceníte. Poncho proti dažďu je skladné a ľahké.

8. ďalšie nevyhnutné osobné veci - tu sa na chvíľku zastavíme :)

a) Ak ste stále presvedčený, že moja energia pri písaní tohto ozrutného článku smerovala k tomu aby ste si naládovali 25 kilogramový kufor a k tomu 5 kg do báglu a potom to zopakovali na partnerke prípadne na deťoch, tak Vás sklamem. Ak to chcete dať, musíte to zvládnuť zbaliť do 36 - 40L batohu na dospelú osobu. Pre deti podľa veku, avšak zloženie vybavenia by malo byť obdobné a úmerné ich vývoju.

b) Ak ste rovnako stále v tom, že hromadná evakuácia je vždy to jediné a správne riešenie bez ohľadu na situáciu či dej alebo Vaše možnosti evakuovať sa po svojom, tak pravdepodobne skončíte zle. Nie vždy je, resp. málokedy je hromadná evakuácia taká bezpečná ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vždy však záleží na závažnosti situácie. Buďte preto pripavený univerzálne. Jednoduchý príklad. Ak v prípade hrozby chemického útoku Vás budú chcieť rýchlo hromadne evakuovať z jedného mesta do druhého, najskôr by som sa evakuoval sám a hlavne mimo mesto. Ak v prípade havárie chemického závodu vo Vašom meste bude spustená hromadná evakuácia do susedného mesta, kde nie je hrozba iného impactu alebo zamorenia, je lepšie sa dať evakuovať hromadne a pozorne sledovať situáciu.

c) vrátime sa k bodu 8. ďalšie nevyhnutné osobné veci - V tomto prípade Vám chýba niekoľko zásadných vecí ale dajme tomu, že tri veci potrebujete určite.

Vedieť sa brániť - zbraň akákoľvek je lepšia ako žiadna.

Možnosť komunikovať s okolím - vysielačka, telefón a samozrejme zdroje napájania. 

Vedieť prijímať správy a zostať od miesta diania - rádio, vysielačka.

 

Verím, že ak ste prišli až sem, čítanie Vás bavilo. Ak máte iné návrhy alebo nápady na diskusiu, nezabudnite ich napísať do diskusie k článku. Nakoniec pripájam obrázok evakuačnej výbavy Bugout bag v ideálnom stave.

 

zdroj: pokynov:  www.minv.sk

pripravil pre Vás: G.M.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky zo sveta Ylang.sk
Prihláste sa pre odber exkluzívneho obsahu pokiaľ sa Vám nebude páčiť môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

PARTNERI 

 

       

                 

NAKUPOVANIE

Kontakty
Logo
TACTICAL & SURVIVAL SHOP
Miroslav Dubas    Zákaznícky servis
Miroslav Dubas Zákaznícky servis
(Po-Pi, 09:00-21:00 hod.)
Copyright © 2019 - 2021 OZONIC ENVIROMENTAL SOLUTIONS, s. r. o. - YLANG TACTICOM C.S.S.C. všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie obrazových alebo textových zdrojov z tohto webu je dovolené len so súhlasom majiteľa internetovej stránky.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk