Facebook
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. TAKTIKA
  4. #1 STREĽBA V MOJOM OKOLÍ

#1 STREĽBA V MOJOM OKOLÍ

V prvej časti článku sa pozrieme čo vlastne laickej verejnosti odporúča Ministerstvo vnútra SR v predmetnej krízovej situácii ako sa zachovať.  

V druhej časti sa odosobníme od laickej verejnosti a pridáme subjektívny komentár k odporúčaniu MV SR voči reálnym udalostiam, ktoré sa stali u nás doma či vo svete.

 

Začneme veľmi krátkou a oficiálnou komunikáciou na stránkach Ministerstva vnútra SR  a hlavné znenie nechávame zachované.

Ako postupovať pri neoprávnenom použití strelných zbraní (napr. teroristický útok)?

1. Pokiaľ ste mimo budovu, okamžite opustite ohrozené miesto


2. Ak sa nachádzate v budove, nezdržujte sa v blízkosti okien


3. Ukryte sa za vhodný kus nábytku


4. Striktne dodržujte pokyny vydávané bezpečnostnými zložkami


5. Zachovajte pokoj a rozvahu.

 

V podstate sú to veľmi jednoduché a jasné no žiaľ všeobecné a v praxi niekedy nie aplikovateľné rady. Pred tým ako začneme rozoberať to čo nám MV SR odporúča, rád by som podotkol, že cieľom nie je spochybňovať tieto odporúčania skôr poukázať na ich všeobecnosť a výpovednú hodnotu z pohľadu taktickej reakcie najmä pre laickú a nestreleckú verejnosť, ktorá nepozná streľbu a javy okolo nej.

   samozrejme s jemnou dávkou humoru :) Tak teda...

 

Komentáre autora

1. Pokiaľ ste mimo budovu, okamžite opustite ohrozené miesto

 a) Pokiaľ som sám mimo budovu a počujem streľbu, som nestrelec a zrovna nemám pri sebe nákup alebo nesedím v  aute v zápche na Šancovej ulici  o 16:40 tak určite ohrozené mieto opustím aj keď reálne neviem posúdiť odkiaľ streľba prichádza. Koľko je strelcov ? jeden, dvaja, viac ? Je to iba psychický skrat jednotlivca ? Čo keď je to organizovaná akcia ? Čo keď je to fagan s plynovkou niekde v parku, ktorý práve bráni svoje tenisky ? Naozaj je múdre okamžite sa rozbehnúť, všetko nechať tak a niekam ujsť ?  

b) Pokiaľ nie som sám resp. som žena s kočíkom alebo nákupom, prípadne s rodinou bude znova o niečo ťažšie sa správne rozhodnúť. Čo keď manžela trafí odrazený projektil práve preto lebo sa okamžite pustil do úteku bez vyhodnotenia situácie. Čo v prípade ak by sa sto ľudí okolo mňa okamžite bezhlavo rozutekali kade tade ? V takejto situácii to veru nie je iba chaos ale pud sebazáchovy, ktorý keď strhne dav neváha udupať ďalších ľudí na úteku.

c) Opustenie exteriéru v ktorom sa strieľa je samozrejme ten najlepší nápad, avšak skôr ako sa rozbehnete, obzrite si dobré krytie, napr. betónový pilier či veľký kvetináč, múr, dostatočne hrubý strom. Auto rozhodne nie je dobré krytie, ale ak nie je nič iné na okolo alebo nemáte šancu sa dostať niekam preč, aj auto je lepšie ako ničHlavy držte dole ale tak aby ste mali prehľad, nelíhajte si na zem, v mestách počas krytia ak je to možné používajte na sledovanie okolia ako sú odrazy okien vykladov, zrkadiel atď.  Snažte sa identifikovať smer odkiaľ streľba prichádza a prípadne jej vzdialenosť. Počujete dopad projektilov v terene vidíte ako sa triešti sklo alebo to iba počujete. Počujete kričať ľudí pred alebo po výstreloch ? Ak  ste v meste a viete uniknúť, unikajte ulicami kľukato - nikdy nie v jednej línii pozdĺž jednej ulice. 

 

2. Ak sa nachádzate v budove, nezdržujte sa v blízkosti okien

a)  Nachádzam sa v budove a streľba je v budove, okno je jediný únikový východ. Samozrejme záleži aj od poschodia. Tu v tichosti volám bezpečnostné zložky. Ak to nie je možné a pokiaľ som si čo najviac istý, že situácia umožňuje nájsť spôsob ako opustiť budovu a to akokoľvek, rýmsa, hromozvod atď. Do prázdna by som však rohodne neskákal ;)

Ak neviem opustiť budovu, opustím aktuálne miesto tak, aby som sa nezdržoval na jednom mieste a hľadám únik krytým smerom von z budovy. Toto sa dá žiaľ aplikovať iba pri jednom útočníkovi a samozrejme pri dávke istej odvahy ak nezamrznete na mieste. Ak je útočníkov viac a nemáte sa ako dostať preč je viac ako pravdepodobné, že Vás nájdu a treba sa na to psychicky a možno aj fyzicky pripraviť. 

b) Nachádzam sa v budove a streľba je pred budovou a presúva sa do budovy. Určite nebudem stáť, čupiet kryť sa v blízkosti okien a to bez ohľadu na hrubku steny, alebo výšku poschodia. Pri presune strelca z exterieru do interiéru sú dvere prvé na jeho muške, okná detto.  Ďalej platí to isté ako v bode a).

c) Pre hrdinov:  Tu by sa mala skončiť kapitola pre laickú verejnosť a začína kapitola pre strelcov, hrdinov s veľkou odvahou a podrobnými znalosťamiTrestného zákona  , Zákona o policajnom zbore    Zákona o strelných o zbraniach a strelive alebo adrenalínových šialencov. Postup je jasný, máš alebo si nájdeš zbraň ( definície v zákonoch ) a rozhodneš sa "uloviť"  strelca , resp. odvrátiť hroziaci útok proti tvojmu životu a zdraviu  počas úniku z uzavretých priestoroch v ktorých pretrváva úmyselné konanie spôsobiť inému ujmu na živote alebo zdraví.

d) V tomto scenári prajeme šťastný lov, presnú mušku a keďže sme na Slovensku a nie v USA tak hladké preukazovanie úmyslu páchateľa nezabiť. ( na druhej strane to také čierne zasa byť nemusí :) Ak bude útočníkov viac a ty pri sebe nenosíš min. Stribog alebo EVO alebo Glocka a 5 plných magazínov, alebo máś problém trafiť terč z piatich metrov vráť sa zasa k bodu a) 

 

3. Ukryte sa za vhodný kus nábytku

a) Nevedeli sme sa dopátrať kedy bola posledná aktualizácia týchto odporúčaní. S istotou vśak vieme povedať, že dnes v roku 2020 je určenie  "vhodného kusu nábytku"  veľmi ťažká úloha aj počas nákupov kde na nás nikto nestrieľa. O to ťažšie by som ho určoval ja sám v prípade jeho použitia na krytie.

Celú situáci nám totiž sťažuje fakt, že nábytok je vyrábaný z lisovaných odpadov a len málo kde sa stretávame s robustným nábytkom z masívu. V 80% komerčných objektov alebo bytov nájdeme iba " papierový nábytok" z drevotriesky. V tomto prípade je odporúčanie ukrytia sa za vhodný kus nábytku nie veľmi aktuálne. O úkryte sa za dverami ani neuvažujte. 

b) Úkryt za nábytkom aj tým papierovým Vám však môže pomôcť inak.  ( Viem, že  ste si mysleli, že opancierovať sa drevotrieskovým stolom počas streľby v banke alebo na pumpe by bol úplne epický nápad lebo veď čo iné zostáva ) Fígeľ je však v tom, že takto zriadené krytie Vám poskytuje určitú neviditeľnosť ( nie nepriestrelnosť ). V uvedenom prípade musí strelec približne hádať kam strieľať čo ho stojí čas, muníciu a nervy. Pokiaľ má však útočník automatickú alebo poloautomatickú dlhú zbraň, dostatok munície, bol na čin pripravený a je odhodlaný nechať za sebou spúšť tak s najväčšou pravdepodobnosťou zomriete.  

c) Krytie za nábytkom je určite rozumnejšie ako hrať prekvapeného pohoďáka pred hlavňou psychopata avšak vôbec by som do neho neinvestoval pocity bezpečia. Určite by som sa snažil využiť ten chaos na situačné zmiznutie ( ak som v priestore sám a útočník už o mne vie a nemám sa ako brániť alebo niesom odhodlaný sa brániť, a nemám ako utiecť tak opäť s najväčšou pravdepodobnosťou asi zomriem.  Netreba však zabúdať, že v takejto situácii sa môžete pokúsiť o komunikáciu s útočníkom táto taktika rovnako úspešná ako krytie sa za vhodným kusom nábytku.

Názor na úspešnosť takého krytia si môžete urobiť sami po zhliadnutí jednotuchého testu s bežnými kalibrami 9mm a .38 Special strieľanými proti niekolkým masívnym vrstvám dreva. ( teda nie "drevotriesky") 

 

4. Striktne dodržujte pokyny vydávané bezpečnostnými zložkami   

a)  Tu je to veľmi jednoduché. Pokyny pre rukojemníkov, alebo zúčastnených civilistov počas streľby budú najskôr  ,,Zachovajte pokoj" a/alebo ,,Opustite priestor" a podobne.   

b) Určite však budú znieť striktnejšie pokyny bezpečnostných zložiek smerované útočníkom.  

     

 

5. Zachovajte pokoj a rozvahu

a)  Najdôležitejší bod a najlepšie odporúčanie v každej situáci. Číta sa to naozaj výborne. Horšie je ak vystrelený projektil alebo jeho časť zablúdila do Vášho tela a  po istom momente niekde cítite šteklivý a lepkavý pocit.

Správne krvácate, teraz je ten čas zachovať pokoj a rozvahu avšak pozor, situácia stále pokračuje, máte iba jeden život, nula lekárničiek, žiadne náboje a všetci Avengers zostali na Vašom HDD ( ak ste sa dočítali až sem, pochybujem, že nosíte pri sebe aspoň balík papierových obrúskov napr. práve na pomoc pri zástave krvácania, a ak zrovna nekrvácate stále ich viete použit počas nachladnutia, na založenie ohňa atď. ) 

b) O tragických scenároch ako usmrtenie, zranenie blízkej osoby alebo člena rodiny sa nebudem vôbec rozpisovať nakoľko v tomto prípade by bolo zachovanie pokoja a rozvahy všetko len nie prirodzenou reakciou. 

c)  Pokoj a rozvaha nám samozrejme pomáha mať prehľad o dianí v krízovej situácii. Dodáva nám nadhľad pre správny odhad útočníkovho správania, jeho motívu prípadne nám dovoľuje predpokladať jeho ďalšie konanie a psychickú kondíciu. Pokojní v podobných situáciach určite nebudeme avšak rozvaha a ostražitosť nám odkryje slabé stránky a miesta útočníka. V tomto prípade sa naše šance na prežitie určite iba zvýšia. 

 

Verím, že ste sa pri čítaní nie len dobre bavili ale aj získali iný uhol pohľadu na túto tému. Popísať všetky možné scenáre, situácie a reakcie na nich by bolo určite na niekoľko hrubých publikácií, ktoré by sa časom stali zastaralé. Jedno pravidlo však bude platiť stále.

 

,,Hrdina je ten kto konflikt vyhrá bez boja."

zdroj: pokynov:  www.minv.sk

pripravil pre Vás: G.M.

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky zo sveta Ylang.sk
Prihláste sa pre odber exkluzívneho obsahu pokiaľ sa Vám nebude páčiť môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

PARTNERI 

 

       

                 

NAKUPOVANIE
Kontakty
Logo
TACTICAL & SURVIVAL SHOP
Miroslav Dubas    Zákaznícky servis
Miroslav Dubas Zákaznícky servis
(Po-Ne, 09:00-21:00 hod.)
Copyright © 2019 - 2020 OZONIC ENVIROMENTAL SOLUTIONS, s. r. o. - YLANG TACTICOM C.S.S.C. všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie obrazových alebo textových zdrojov z tohto webu je dovolené len so súhlasom majiteľa internetovej stránky.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.